Hissedilebilir Zemin

Açıklama

Hissedilebilir zemin (görme engelli yürüme yolu); görme engelliler için dünyada kabul gören, iç ve dış mekanlara uygulanan bir zemin sistemidir. Bu zemin sistemiyle yapılan klavuz yollar, görme engelli vatandaşlar için üstün yürüme kabiliyeti sağlamaktadır. Hissedilebilir yüzeyler görme engelli bireylerimiz için kamu kurum ve kuruluşlarında hastanelerde belediyelerde vb. birçok alanda; danışma ve engelli yardım noktalarına, braille alfabeli kabartma krokilere ulaşmalarında, merdiven kapı gibi engel teşkil edecek yerlerde uyarılmalarında kullanılmak üzere tasarlanmış ve kamu alanlarında görme engelli bireylerimizin daha özgür ve engelsiz bir hayat sürmelerini kolaylaştırmış bir üründür.

Hissedilebilir zemin, plastik ya da çelik malzemeden üretilebilir. Güçlü yapıştırıcılarla yere yapıştırılabilir ya da vida ile zemine sabitlenebilir. Kaliteli yapıştıcılarla sabitlenen zemin, uzun yıllar kullanın imkanı sunar. Kullanımım çok yoğum olduğu sağlam zeminler için vida ile sabitleme tercih edilebilir.

Hissedilebilir yüzey uygulamalarındaki kılavuz çizgi hareket yönüne paralel döşenerek gidilecek noktaya güvenli şekilde varmalarını sağlamaktadır. Hissedilebilir yüzey uygulamasındaki uyarıcı yüzey kesik kubbe şeklinde kabartma yüzeye sahiptir ve engelli bireyin yükseklik farkları, merdiven, kapı gibi yerlerde uyarılmalarını sağlamaktadır.

Hissedilebilir yüzey malzemelerimiz 24870 sayılı ve 08.09.2002 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Yapı Malzemeleri Yönetmeliği ve temel gereklere uygun olarak üretilmektedir. Ürünlerimiz çevresi ile kontrast bir renkte olup belirlenmiş olan uyarıcı dokuya sahiptir. Kaymaz, aşınmaz ve koku yapmaz. Kolayca temizlenir. İç ve dış mekanlarda kolayca uygulanabilir